Nové oficiální mody ve StarCraft 2

Tenkrát když se hrál Quake Live a Starcraft II

Blizzard nedávno vydal nové tři oficiální mody do své nejnovější strategie, StarCraft 2. Těmi jsou Aiur Chef, Left 2 Die a StarJeweled. Společně s nimi byly představeni i tři noví avataři a o něco více achievementů. Já jsem pařil a pařil jen abych mohl přinést tyto poznatky 🙂

Aiur Chef

Aiur Chef je hra pro 2 – 8 hráčů, kdy se ujmete role Zealot Chefa, kuchařského mistra, který musí po celkem malé mapě sbírat ingredience na tři recepty. Každá hra má tři kola po třech receptech, tudíž celkem devět receptů pro ty matematikou méně znalé. Za každý dokončený recept dostanete bodové ohodnocení (které také jde vidět v přehledné tabulce v levé horní části a jehož součtem za každý recept se po třech kolem vyhlásí vítěz s nejvyšším počtem bodů), plus nějakou tu dovednost. Tak třeba teleport zpět do kuchyně, aby se nebohý Zealot nemusel hnát se všemi ingrediencemi přes celou mapu nebo dočasné zastavení soupeřů, kteří začnou vtipně tancovat. Mimoto už od začátku hry má každý hráč schopnost Charge (v tomto modu pojmenovaný Dush), tedy dočasné zrychlení, aby mohl rychleji pobírat ingredience. Na začátku každého kola se určí hlavní “surovina” pro dané kolo, třeba hruška, Ultralisk atd. Tato ingredience se musí brát po dvou kusech, a pak je tu spousta dalších, které potřebujete. Některé musíte sebrat na poli, jiné si vybojovat na zvířatech. Pokud vás napadlo, že si některé ingredience naberete sebou do zásoby, tak jste na omylu. Inventář má jen šest míst, a některé recepty se ze šesti ingrediencí skládají. Občas si můžete vzít o jeden kousek vepřového víc, než musíte, ale ne vždy je to možné.

Jednotliví hráči na sebe nemohou útočit, mohou však používat (a používají) různé zpomalovací kouzla, jako již zmíněné dočasné zastavení soupeřů, máme tu zpomalení kolemjdoucího nebo vytvoření přerostlého ForceFieldu, fakt! 🙂 ) Jsou tu i nějaké buffy, jako třeba Blink, který je vám určitě znám od stalkerských kolegů. Zemřít můžete v souboji s některými silnými zvířaty, jako dvěma a více Ultralisky, přičemž poté se ihned respawnete na středu mapy, kde jste začínali. Čím více lidí, tím větší zábava, opravdu. Nerfy a buffy létají kolem, můžete se s někým domluvit, že jeden bude tomu druhému sbírat maso a ten druhý jiné potřebné věci nacházející se zrovna na druhé straně mapy, můžete dokonce i pokládat falešné suroviny (po použití kouzla), které po sebrání vybuchnou a uberou nepříteli solidní počet životů. Celkově se jedná o velmi příjemné zpestření StarCraftu 2.

Co se týká avataru, tak ten se jmenuje Zealot Chef, a získáte ho za “uvaření” všech devíti receptů (v každém kole tři). Achievementy, které můžete získat, jsou Virtuoso (shodné s podmínkami pro získání Avatara), Executor Chef (vyhrajte hru Aiur Chef), Supreme Cuisine (získejte celkově 2000 bodů), The Heat Is On (zabijte jiného Zealot Chefa pomocí schopnosti Great Equalizer) a Allez Cuisine! (odevzdejte dva recepty během 30 vteřin).

Left 2 Die

Trošku poškádlení Valve s jejich kooperačním hitem Left 4 Dead (určený pro 4 hráče, zatímco Left 2 Die je pro dva 🙂 ). Jde o předělávku jedné mapy z kampaně, kdy se střídala den a noc a v noci jste museli bránit základnu před obrovskými nájezdy zmutovaných mariňáků a zergských příšer, zatímco ve dne jste museli vyslat z opevněné základny svou armádu, aby se postarala o infikované budovy. Po zničení poslední budovy mise skončila úspěchem. Zde je to v podstatě to samé, až na ten rozdíl, že hrajete ve dvou, každý má k dispozici jedno Command Center, pár těžičů, jedny raxy, jednu factorku a jeden engineering bay. Vaším úkolem je tedy v noci se bránit a ve dne ničit budovy. Protože jste dva, hrne se na vás více nestvůr ze čtyř směrů (každý hráč má určený jeden, ty další dva záleží na dohodě), plus občas se stane, že vám do mineral line skočí nějaká ta nestvůra přes ohraničení a nadělá vám z nebohých SCV sekanou. Můžete upgradovat pěchotu, vozidla, v podstatě vše kromě Starport můžete.

Za zabíjení větších nepřátel, nydusů nebo baráků získáváte určité body, za které můžete kupovat v hlavní budově (společné pro oba hráče) upgrady pro vaši armádu či budovy. Můžete si tak zakoupit lidské mediky známé z kampaně, kapitální siege tanky, obrněné bunkry (které navíc rozšiřují sloty na šest míst), novou obrannou věž, plamenometčíky atd. Všechny upgrady v normální hře nemáte šanci stihnout, a tak občas váháte, jestli opravdu potřebujete tu turretku, nebo radši mediky na přestimované bio. Další výborná oddechovka, kterou si však zahrajete několikrát, už jen kvůli asi nejlepšímu novému avataru nebo nejvíce achievementům ze všech tří modů.

Avatar nese název Stank, což je velká potvora přicházející jestli si dobře vzpomínám čtvrtou noc, a získáte jej za zničení Stanka na obtížnost Hard, aniž by si on sám připsal nějaké zabití. Co se týká achievementů, najdeme zde Live and Let Die (dokončete hru Left 2 Die na obtížnost Normal), Please Hammer, Don’t Hurt ‘Em (shodné s podmínkami pro získání avatara), Die Another Day (dokončete hru Left 2 Die na obtížnost Hard), Here Comes the Hammer (dokončete hru Left 2 Die na obtížnost Brutal do začátku páté noci) a Night of the Living I, II a III (přežijte 5, resp. 10 a 15 útoků infikovaných nepřátel v modu Night 2 Die).

StarJeweled

Dle mého názoru nejpovedenější mod z této trojice. Hra je pro dva až čtyři hráče (hraje se 2v2), sice z ní po hodině bolí ukrutně zápěstí, ale výměnou je výborná variace na klasiku Jewel Quest, kdy musíte do horizontální nebo vertikální polohy spojit minimálně tři kameny stejné barvy. Za více propojených stejných kamenů či komba logicky získáváte větší počet bodů, a to až do celkové výše tisíci bodů. Za každé spojení kamenů se automaticky vyšle jeden mariňák, který pochoduje po krátké stezce do soupeřovy báze, záleží tedy i na tom, jak úspěšní jste v této minihře a jak dokážete vidět komba, díky kterým získáváte již zmíněné vysoké cifry. Ty můžete utrácet dvěma způsoby, buď je utratíte za jednotky, které pak doplní mariňáky, nebo za kouzla. Jednotek je celkem deset a dobře se counterují, musíte tedy dávat pozor na to, jaké jednotky posílají vaši soupeři a na to reagovat vlastními. Každá jednotka však nestojí stejně bodů. Máme tu levné jednotky jako Chargeloty (50 bodů), Mutalisky (200 bodů) nebo ultimátní Colosse nebo Ultraliska (500 bodů). Z toho vyplývá, že najednou můžete vypustit třeba dva Ultralisky nebo naopak 20 Chargelotů. Pro úplnost jen vypíši všechny jednotky – Chargelot (50 bodů), Roach (75), Hydralisk (100), Ghost (100), Mutalisk (200), Banshee (250), Siege Tank (300), Immortal (300), Colossus (500) a Ultralisk (500).

Druhým způsobem, jak utrácet nasyslené body, jsou kouzla. Ty jsou čtyři: Nejlevnější Warp Cell, který stojí 150 bodů, je patnáctivteřinové znehybnění jedné soupeřovy jednotky, která přitom nemůže ani útočit. Dalším kouzlem je Time Bomb, který vám bude k službám za 200 bodů. Po seslání vytvoří kopuli, ve které mají nepřátelské jednotky postih 50 % k pohybu a rychlosti útoku. Toto kouzlo vydrží 12 vteřin. Dalším v pořadí je užitečné kouzlo, zvané Healing Wave. Už z názvu napovídá, že jde o léčící kouzlo, které po seslání vyléčí 300 životů, navíc léčí i blízké jednotky, ovšem maximálně do 4. Každá takto “odrazem” zasažená jednotka získává méně životů než ta předchozí. Healing Wave můžete vyvolat za 250 bodů. A nakonec nejdražší kouzlo, Psionic Storm, je totožné jako Storma u protosských High Templars. Stojí 300 bodů.

Avatarem je Ornatus, kterého získáte za vyléčení 3000 životů pomocí kouzla Healing Wave. Achievementů je šest, jmenovitě Tag Team (vyhrajte hru StarJeweled 2v2 bez umělé inteligence), Jewel Crafter (vyhrajte 1v1 proti obtížnosti Medium), Jewel Star (vyhrajte 1v1 proti obtížnosti Hard), Jewel Super Star (vyhrajte 1v1 proti obtížnosti Very Hard), Jewel Rock Star (vyhrajte 1v1 proti obtížnosti Insane), Jewel of Denial (stejné podmínky jako pro získání avatara) a World of Orecraft (udělejte šestikombo a získejte ohodnocení For the Swarm!).

Přejít k navigační liště